Jazzboy Records Logo

Planetoida nazwana na cześć zespołu Sonbird

Zespół Sonbird ma swoją planetoidę w kosmosie. Dwaj polscy łowcy planetoid i komet nazwali jeden z odkrytych przez siebie obiektów „Sonbird”. Pomysł zaakceptowała Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU).

W biuletynie WG SBN 1 #5, wydawanym przez Międzynarodową Unię Astronomiczną pojawiła się informacja o zatwierdzeniu i nadaniu nazwy Sonbird dla planetoidy 559521. 

Planetoida została odkryta 8 września 2012 roku przez dwóch łowców planetoid z Polski, Michała Kusiaka z Żywca i Michała Żołnowskiego z Krakowa, na zdjęciach wykonanych przez ich teleskop znajdujący się we Włoszech. Tak długi proces nadawania nazwy spowodowany jest procedurami Międzynarodowej Unii Astronomicznej oraz instytutu Minor Planet Center. Jak dotąd tylko 22 tys. z 550 tys. numerowanych planetoid zostało nazwanych. Kilkadziesiąt z nich nazwano na cześć słynnych polaków, w tym Marii Skłodowskiej-Curie, Fryderyka Chopina czy Tadeusza Kościuszko. Do tego grona dołączył właśnie zespół Sonbird.

Planetoidą 559521 Sonbird jest obiektem obiegającym Słońce między Marsem a Jowiszem, który potrzebuje na jeden obieg 5,4 roku. Na podstawie obserwacji można oszacować że planetoida 559521 Sonbird ma około 2 km średnicy. 

Orbita planetoidy Sonbird: https://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=559521;orb=1;cov=0;log=0;cad=0#orb

Animacja planetoidy 559521 Sonbird, położenie zaznaczone białym kółeczkiem. Animacja ze zdjęć odkrywczych z 8 września 2012 roku:


fot. Asia Babiel